Представители на бизнеса и образованието обсъдиха предизвикателствата при подготовката на мотивирани млади професионалисти на конференция в София.
Имаме амбицията, и вече извършихме пилотен открит урок, да превърнем темата за потребителските права в тема, която да се изучава в училище, а защо не и в университетите, защото досега информация по този въпрос твърде оскъдно е била поднасяна на аудиторията в по-млада възраст. Това каза Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите при откриването на конференцията "Бизнес и образование: Да успеем заедно!”, която се проведе в сряда, 28 септември.
Независимо от това кой по какъв път е поел за развитието си, всички сме потребители, затова и успешните фирми инвестират ресурси за анализи и професионално обучение, в резултат на което ние в КЗП регистрираме и налагането на все повече добри търговски практики, допълни Константин Арабаджиев, член на КЗП.
На всеки трети студент по европейската програма Еразъм плюс след това му е била предложена работа в предприятието, в което е бил на стаж, съобщи ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев.
Васил Тодоров, главен секретар на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), предложи студентите, които са приети по държавна поръчка, да бъдат под определена форма ангажирани да работят в България поне няколко години след завършване. Според него след като държавата е инвестирала в образованието на младежите, те също трябва да имат ангажимент към нея.
Заместник-изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Милена Георгиева отчете, че се наблюдават все по-големи дисбаланси между изискванията на пазара на труда и образованието и уменията на кандидатите за работа.
Преходът от образование към труд не е еднократен, той е възвратим, има все повече възрастни студенти, отбеляза доц. Антоний Гълъбов, който е преподавател в НБУ. Колегата му от бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” доц. Никола Атанасов предложи да се направи интернет търсачка, в която студентите да могат да намират работа, както и да предлагат своите кандидатури.
Форумът „Бизнес и образование: Да успеем заедно!” беше организиран от Европейски потребителски център България към КЗП, информационен център „Европа Директно” - София, Център за развитие на човешките ресурси, Enterprise Europe Network (EEN) към БТПП и „Европейски служби за заетост“ (EURES) към Агенция по заетостта. На него присъстваха представители на образователни институции, на бизнеса и компании, които инвестират в професионална квалификация. На форума беше представено дуалното обучение у нас, както и опитът от тази система в Германия. Голям интерес от страна на присъстващите предизвикаха споделените добри практики за обучение от страна на бизнеса, както и възможностите, които предоставя „София тех парк” на стартиращи компании и за насърчаване на иновациите.