Проучване на Еврбарометър показва какви са смущенията при превоз
Около 73% от гражданите на 27-те държави-членки на ЕС са ползвали поне един вид обществен транспорт през последните 12 месеца. Това показва доклад на Евробарометър за пътническите права в Общността. Проучването е направено през януари и февруари 2024 г. и обхваща близо 27 000 души.
За сравнение, около 77% от българските респонденти са отговорили, че са използвали някакъв вид транспорт.
Според изследването 52% от хората в ЕС заявяват, че са използвали градски транспорт (трамваи, автобуси, метро и т.н.), една трета (33%) са се возили във влак, около една четвърт (23%) са летели, докато 14% са използвали автобус за по-дълги разстояния. Около 8% са се качвали на кораб или ферибот.
Българите са пътували най-често с автобус (42%) и по-рядко с влак (16%) или самолет (16%).
Осведомеността относно правата на пътниците в ЕС е най-разпространена в железопътния транспорт (33 %), след това във въздушния транспорт (30 %) и в автобусния транспорт (27%). За България хората твърдят, че са най-добре информирани относно правата си при ползване на автобусен транспорт.
47% от пътуващите с железопътен транспорт в ЕС са претърпели поне едно смущение или друг проблем при пътуване през последните 12 месеца. Най-често става дума за закъснение от един до два часа.
30% от европейските граждани, пътуващи със самолет са се сблъскали поне с един проблем при пътуването си, най-често закъснение от два часа или повече (16 %), загубен или забавен багаж (7%) или анулиран полет (7%).
17% от хората в ЕС, използвали автобус, са претърпели поне едно смущение - най-често закъснение от повече от час и половина, докато 12% от пътуващите с кораб или ферибот са преживели поне едно нарушение - най-често закъснение от повече от час и половина.