Все повече европейски потребители пазаруват онлайн, привлечени от многобройните предимства на шопинга през интернет - конкурентни цени, бързи поръчки и доставки, безпроблемно връщане в рамките на 14 дни, гаранция при дефектни продукти. Но освен плюсове тази тенденция има и своите минуси - продажбата на продукти за „еднократна употреба“. Става дума за т.нар. бърза мода, която се характеризира с бързо и евтино производство на модни облекла, но често те са лошо качество и водят до сериозни последици за околната среда. Този модел генерира огромни количества текстилни отпадъци, замърсява водата с бои и химикали и включва висока консумация на природни ресурси като вода и енергия. Освен това емисиите на CO2, произтичащи от производството и транспортирането на облекла, допринасят значително за изменението на климата. Заради това е важно да се съчетаят предимствата на този метод на пазаруване с опазването на околната среда. Ето някои съвети за по-устойчиво онлайн пазаруване, подготвени с помощта на колегите от ЕПЦ Франция.
Какви характеристики трябва да имат продуктите, за да бъдат екологични?
Важно е да знаете как да избирате продуктите отговорно. „Екологични“ продукти са всички онези стоки, които имат минимално въздействие върху околната среда през целия си жизнен цикъл - от суровините, използвани за тяхното производство, през дизайна и транспортирането до крайния потребител, до продължителността на тяхната употреба и способността им да бъдат рециклирани.
В Европа не действа фиксиран стандарт, който да определя какво прави даден продукт екологичен, но има определени критерии, които могат да помогнат при идентифицирането на продукти, които, макар и понякога по-скъпи, вероятно ще бъдат по-устойчиви и ще може да ги използвате по-дълго време. Такива критерии могат да бъдат:
- материали от естествен произход като дърво, лен и коноп, използвани за производството им;
- имат ниска консумация на енергия;
- генерират по-малко CO2 емисии и/или изискват по-малко вода и енергия, за да бъдат произведени;
- дълготрайност - т.е. продуктите, издържат по-дълго време, преди да достигнат края на жизнения си цикъл и след това могат да бъдат повторно използвани, ремонтирани или преправени;
- местно производство, тъй като транспортът е вторият най-голям принос за емисиите на парникови газове след потреблението на енергия и електричество.
Изборът на продукти, които отговарят на тези критерии, може значително да допринесе за намаляване на нашето въздействие върху околната среда и в същото време е насърчаване на по-устойчиви практики на потребление.
Важно! На европейско ниво трябва да бъде въведен цифров паспорт за продукти след приемането през май 2024 г. на регламент за екодизайн. Този паспорт, който трябва да влезе в сила 2027 г., ще се фокусира главно върху електронни и текстилни продукти. На всеки продукт ще трябва да има QR код, чрез който ще се предоставя информация за неговата екологична устойчивост, състава му, произхода на материалите, опциите за ремонт, екологичното му представяне.
Помислете, преди да натиснете бутона "купи"!
Преди да потвърдите поръчката и да натиснете бутона „купи“, важно е да прецените дали наистина имате нужда от продукта или просто се поддавате на отстъпката, рекламата, модата... Препоръчваме да направите предварително проучване, за да сте сигурно, че артикулът е подходящ за вас и така да намалите вероятността от безпредметните връщания на вече купените стоки. За да бъдете отговорни онлайн потребители, е от решаващо значение да вземате обмислени решения и да не сте подтиквани от така наречените „тъмни модели“, които манипулират процеса на вземане на решения.
Пазарът втора употреба и рециклираните продукти са отлични възможности за намаляване на въздействието върху околната среда и спестяване на пари. Освен това е добре да прочетете подробните описания на продуктите, както и отзивите, да разгледате снимките и ако е необходимо - дори да попитате продавача за допълнителна информация.
Изберете устойчива доставка и опаковане
За устойчиво онлайн пазаруване, преди да потвърдите покупките си, e препоръчително да се информирате за опциите за доставка, предлагани от продавача, за да изберете екологичен метод за доставка. Например зад „експресната“ доставка се крие значително увеличение на замърсяването, тъй като често включва използването на контейнери или превозни средства, които не са напълно пълни, което увеличава общия брой пътувания за една доставка.
Също така е важно да се предпочитат екологични опции за опаковане - като картон от царевично нишесте или крафт хартия, например.
И още съвети, които трябва да имате предвид за устойчиво онлайн пазаруване
- Проверете енергийния етикет на продукта, когато купувате нови или втора употреба уреди. Този етикет ви позволява да сравните разходите за използване на продукта в допълнение към покупната му цена.
- Помислете за транспортните разстояния: предпочитайте местни или рециклирани продукти, за да намалите емисиите на CO2, свързани с международния транспорт.
- Проверете действителния произход на продуктите, преди да ги закупите, особено ако не сте сигурен кой точно е продавачът, въпреки емблемите или обозначенията на ЕС.
- За да сте сигурни, че купувате „зелени“ продукти, важно е да проверите и официалните сертификати на уебсайта на посочения етикет или сертифициращ орган. Само етикети, отговарящи на международния стандарт ISO 14024, са автентични.