Подарили ли са Ви блуза в млечно розово, което ненавиждате? Или пък сте натрупали още един миксер за годишнината от сватбата? Вижте нашите съвети как може да върнете нежелания подарък.
Правилото за 14-те дни
Какво означава това? В рамките на 14 дни след като сте получили дадена стока, купена по интернет, имате право да я върнете обратно на търговеца.
Как? Трябва да заявите това Ваше желание изрично, като е препоръчително да го направите чрез стандартния формуляр за отказ, който търговецът е длъжен да Ви предостави заедно с покупката или да публикува на своя сайт. Другият вариант е да напишете имейл. За предпочитане е да го направите писмено, за да имате доказателство.
След това, спазвайки указанията на търговеца, трябва да върнете стоката обратно. Ако е нещо чупливо, погрижите се да е добре опаковано. Пазете товарителницата, която Ви предава куриерът.
При какви условия? Стоките трябва да са в добър търговски вид. Дори и да сте изпробвали блузата за Ивановден, която Ви е подарила свекървата, не трябва да сте я носили, късали етикета или пускали в пералнята. Същото важи и за уредите – няма как да пуснете миялната машина с мръсни чинии, а след това да решите, че тя е много шумна и да искате да я върнете. В подобни случаи търговецът може да откаже да Ви вземе стоката.
Какви други изключения има?
- Стоки, изработени специално за вас. Ако поискате надпис на пръстена с името на любимата, няма как да настоявате търговецът да го вземе обратно. Същото важи и за пердета, костюми или други неща, ушити по поръчка, за мебели, изработени по Ваши размери, както и за всичко останало, което сте поискали да бъде направено специално за Вас, по Ваши размери и идеи.
- Стоки, които са били разпечатани и това води до рискове, свързани с хигиената или здравето. Търговците по правило не приемат обратно бельо, козметика, както и четки за коса, тримери или епилатори например.
- Дигитални стоки. Ако сте си купили дискове с аудио или видеозаписи, компютърен софтуер или сте си поръчали нещо в електронен вариант и свалянето на продукта вече е започнало, нямате основание да искате да ги върнете и да си вземете парите обратно.
Кой плаща за куриера? Транспортните разходи за доставката трябва да си ги получите обратно заеднос цената на стоката. Разходите за самото връщане обаче трябва да поемете Вие.
А след това?
В срок до 14 дни от получаването на стоката и след като се увери, че тя е в „добър търговски вид“, продавачът е длъжен да Ви възстанови сумата, която сте платили за нея. В Закона за защита на потребителите е уточнено, че връщането на сумата трябва да стане по същия начин, както е било платено, освен ако потребителят и търговецът не се уговорят друго. Имайте предвид, че въпреки повсеместната практика у нас да се плаща при доставката на стоките, твърде рядко търговците връщат парите в брой, а по-скоро ги превеждат по банков път.
Ако обаче, вече сте изпълнили всички тези стъпки, и въпреки това имате проблеми, с връщането на нежеланите подаръци, то може да се обърнете за нас за помощ и съдействие.
Снимка www.pexels.com