Имате ли потребителски спор с търговец от друга страна в ЕС, който не е възможно да бъде уреден по извънсъдебен начин?
Европейският съюз предлага редица възможности за улеснени съдебни процедури. Една от тях е Европейската процедура за искове с малък материален интерес (ESCP). Решението по тази процедура се признава и е изпълнимо в друга държава-членка на Общността и не може да бъде оспорено, освен ако има несъответствия със съществуващо решение в другата държава от Съюза по същия спор между страните по иска.
Може сами да водите процедурата или ако решите – да наемете адвокат, като обикновено спорът се решава бързо и е по документи.
Вижте какво трябва да направите в няколко лесни стъпки:
Стъпка 1
Проверете дали можете да започнете Европейската процедура за искове с малък материален интерес. За да може да пристъпите към тази процедура, трябва да отговаряте на 3 условия.
Първо. Вие трябва да живеете в България, а търговецът, срещу който имате претенция, да е установен в друга страна от ЕС. Моля, имайте предвид, че това не се отнася за Дания – т.е. не може да започнете тази процедура срещу датска фирма.
Второ. Вашият проблем трябва да е свързан с покупка - например онлайн поръчка, билет за полет, наем на кола, резервация за настаняване, абонамент за услуга или други.
Трето. Стойността на Вашия иск трябва да бъде до 5000 EUR, без лихвата.
Стъпка 2
Попълнете формуляр А и го изпратете на съда. Может да стартирате Европейската процедура за искове с малък материален интерес, като попълните формуляр А. След това трябва да изпратите документа до компетентния съд.
Компетентният съд е съдът, който може да се справи с вашия проблем. Ако не знаете кой е той, може да проверите и тук.
Обикновено има две възможности:
- Подавате иска до районен съд по местоживеене
- Завеждате иска до съда в града и страната, където е регистриран търговецът
Имайте предвид, че трябва да подадете формуляра и подкрепящите документи на езика на съда, към който ще се обърнете. Може да подадете формуляр А на български език към български съд, ако чуждестранният бизнес ясно е насочен към български клиенти. Например – уебсайтът има адрес, който завършва на .bg, информацията вътре е на български език или се рекламира на български език.
В случай на проблеми със самолетна компания, потребителите могат да избират къде да започнат производството. Това може да стане в държавата от ЕС, където е регистрирана авиокомпанията, или в държавата от ЕС, където техният полет е трябвало да излети или да кацне по разписание. При всички случаи е добре да се провери и в Общите условия на сайта.
Ако ще изпратите иска в страната на търговеца, може да се наложи да платите за превод на документите. В същото време в някои случаи е по-изгодно да подадете иск в друга страна от ЕС, защото там съдебните такси може да са по-ниски или изобщо да няма.
Формуляр А
Формулярът трябва да бъде на езика на съда, към който ще го подадете. Формуляр А може да бъде намерен на Европейския портал за електронно правосъдие на всеки език в ЕС. Моля, имайте предвид, че във формуляра в точка 11.2 трябва да отбележете езика и държавата на търговеца. Препоръчваме също така да изпратите като прикачени файлове и други свързани документи - например договор, поръчка, доказателство за плащане и доказателство за контакт с продавача (имейли, писма или чат разговори).
След това можете да изпратите формуляра и прикачените файлове до съда. Това може да стане по пощата или за някои съдилища по електронен път.
Плащане на съдебните такси на компетентния съд
В повечето държави е необходимо да се плати държавна такса за започване на съдебно дело. Ако спечелите това дело, търговецът може да Ви възстанови тези такси. Размерът на съдебните такси варира в зависимост от съда. Тук може да видите съдебните такси. Разходите, които се отнасят за Вас, са включени в списъка на „физическите лица“. Държавната такса в Република България за такива искове е 4 на сто върху цената на иска, но не по-малко от 50 лв. В Люксембург няма такса.
Стъпка 3
След като изпратите формуляра до съда и платите съдебните такси, съдията ще разгледа Вашия случай и ще постанови решение. Съдията първо ще провери дали формулярът ви е попълнен правилно.
- Формулярът не е попълнен правилно
Ако съдията установи, че формулярът ви не е попълнен правилно, ще имате възможност да изпратите допълнителна информация. В този случай ще получите формуляр В от същата уебстраница, където сте намерили формуляр А. Трябва да го попълните и да го върнете в съда.
- Формулярът е попълнен правилно
Ако съдията установи, че формулярът е пълен правилно, той изпраща копие от формуляра на търговеца в рамките на две седмици. След това фирмата има 30 дни, за да отговори.
- Търговецът не реагира или не го прави в срок
Ако търговецът не отговори изобщо или не отговори в рамките на 30 дни, то незабавно ще получите решението на съда.
- Търговецът реагира навреме
Тогава първо ще получите отговора му. Можете да отговорите и Вие, само ако съдията поиска от Вас да го направите. След това ще получите решението в рамките на други 30 дни. Възможно е съдията да се нуждае от повече информация от Вас и да Ви помоли да изпратите допълнителни уточнения. Съдията може също да ви покани (онлайн) в съда, за да разкажете повече за проблема, но това почти никога не се случва.
Когато съдията е готов, ще Ви изпрати решението си и формуляр D, който всъщност е доказателство за съдебното решение.
Какво следва на финала?
Търговецът плаща
Решението на съда е във Ваша полза и търговецът Ви изплаща парите, на които имате право. Тогава не е нужно да правите нищо повече.
Търговецът не плаща
Решението на съда е във Ваша полза, но търговецът не Ви плаща парите, на които имате право? Тогава може да уведомите фирмата по пощата или по имейл, че искате да получите парите си в рамките на 14 дни. Приложете копие от решението на съда към писмото или имейла си. Ако и след 14-дневния срок не получите нищо, то може да поискате помощ от компетентен орган. В България например това са съдебни изпълнители (държавни и частни). Вие давате на такъв съдебен изпълнител решението и формуляр D на езика на търговеца. И съответно той би трябвало да принуди компанията да плати.
Може да разберете кои организации могат да ви помогнат на Eвропейския портал за електронно правосъдие. Първо изберете държавата на съда от падащото меню в раздел „Компетентни съдилища/органи“. Кликнете върху „Next“. От Вид компетентност изберете „Органи, компетентни по изпълнението“. Моля, имайте предвид, че за някои органи ще се наложи да платите такси, като най-често тези разходи после ще бъдат възстановени от продавача.