Концерт, стендъп комеди и съветите на професионалистите от екипа на ЕПЦ България
С концерт-спектакъл ще отбележим 20-годишнината на Мрежата от Европейски потребителски центрове (ECC-Net), част от която е и Европейският потребителски център България (ЕПЦ България). Събитието ще се проведе в София на 1 юли 2025 г.
Създадена през 2005 г. с подкрепата на Европейската комисия, ECC-Net помага на гражданите на Европейския съюз, Исландия и Норвегия да разрешават трансгранични потребителски спорове.
ЕПЦ България е част от тази мрежа от 2008 г. - година, след като България се присъединява към ЕС. В България ЕПЦ функционира към Комисията за защита на потребителите.
Празникът ще бъде в Борисовата градина в София. Екипът на ЕПЦ ще бъде там след 18 ч, а в 19 ч ще започне и празничният концерт. В рамките на събитието посетителите ще се насладят на концерт на българската група Grape Stew, последван от стендъп сет на Румен Троев, театрално дружество Конфликт.
Екипът на ЕПЦ България ще отвори информационен щанд и ще предоставя съвети и актуална информация по теми, които засягат всеки съвременен потребител, който пътува или пазарува от търговци в ЕС, Исландия или Норвегия:
-
Правата на пътниците при въздушен транспорт. Какво да правим при отменени или закъснели полети, какво трябва да знаем, ако багажът ни не пристигне с нас на летището?
-
Как да пазаруваме сигурно онлайн в ЕС? Ще дадем практически насоки за избягване на чести грешки, свързани със забавени доставки и правилните стъпки при проблеми с върната стока, купена от електронни търговци. Ще обърнем внимание и на това как да се избегнат онлайн капаните при пазаруване.
-
Как да се подготвим за безпроблемна ваканция зад граница? Ще обърнем внимание на това за какво трябва да се внимава при резервация на хотел или на кола под наем.
Как помагаме на практика и в какво е силна Мрежата ECC-Net:
1. Отменен полет
Млад мъж има закупен самолетен билет от София до Рига, Латвия с прекачване във Виена, Австрия. В деня на полета обаче самолетът се поврежда, а човекът остава да чака на летището вариант за пътуване. Премрашрутират го през Франкфурт, Германия, после лети до Хелзинки, Финландия и чак след 24 часа пристига в Рига, Латвия. Попълва формуляри, звъни по телефона на авиокомпанията, за да получи компенсация за закъснението сам, но времето минава, а той не получава отговор. “Убих се от път и обикаляне по аерогари”, пише той до ЕПЦ България. С помощта на мрежата ECC-Net успяхме да му помогнем да получи компенсация от 400 евро.
2. Изгубен багаж
Друг потребител също се сблъсква с проблем, докато използва въздушен превоз, но в случая при полета е счупен неговият куфар. Няколко месеца без резултат се опитва да получи компенсация, а накрая превозвачът спира да му отговаря, въпреки че предоставя всички необходими документи и снимки. С помощта на мрежата ECC-Net той получава компенсация от 120 евро и успява да си купи нов куфар за следващото си пътуване.
3. Онлайн покупка
Дама поръчва 3 чифта обувки от чешки онлайн търговец, като заплаща предварително 153 евро. Два от читфовете обаче не са й по мярка и тя ги връща. След различни перипетии и много писма до търговеца, той така й не й възстановява разликата. Потребителката, отчаяна, пише до ЕПЦ България. С помощта на нашите колеги от ЕПЦ Чехия успяваме да й помогнем да получи сумата от 95 евро за върнатата стока.
И това не е всичко
През 2024 г. мрежата ECC-Net е обработила над 130 000 трансгранични случая. От тях почти 4000 са подадени от потребители в България, като 73% са били успешно разрешени чрез преговори с посредничеството на ЕПЦ България и нашите партньори от другите центрове в Мрежата ECC-Net.