В последните години стрийминг технологията промени медийния пейзаж изцяло. Все по-голяма част от скоростта на предаване в интернет се използва именно за стриймване - на събития, обучения, музика... По време на кризата с коронавируса това се увеличи до такава степен, че Европейската комисия призова основните доставчици да намалят качеството на видеото, за да гарантират стабилна скорост на интернет за по-важни услуги, като уеб срещи при работа от вкъщи.
Именно заради това мрежата от Европейски потребителски центрове ECC-Net посвещава месец юни на безопасния стрийминг.
Какво да правите и какво не, когато използвате стрийминг платформи?
Кои са основните заплахи, които крият нелегалните сайтове за стриймване?
Не влизайте в сайтове с лоша репутация! Ако търсите сайт за стрийминг и намерите нещо интересно, не се регистрирайте веднага. Отделете няколко минути, за да разгледате отзивите, за да решите дали може да му се доверите.
В противен случай рискувате да попаднете в капан. След като веднъж сте се регистрирали, ще откриете, че в крайна сметка нямате достъп до обещаното съдържание. И понеже не сте платили нищо, може и да решите, че не сте пострадали и навярно ще игнорирате случката. Много често обаче дни по-късно пристига фактура за неколкостотин евро, в която се казва, че безплатният пробен период е свършил и автоматично е бил подновен в годишен и трябва да платите. Има и друг вид опасност - освен, че се опитват да продават фалшиви абонаменти, сайтовете печелят от фишинг - продават личните данни, въведени от потребителите по време на регистрацията.
Какво издава опасните сайтове?
Още съвети може да видите в брошурата, изготвена от нашите колеги от ЕПЦ Австрия.