Европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндерс и Богдан Богданов, министър на икономиката и индустрията откриха Потребителски диалог, който се проведе на 15 февруари в София. В него се включиха представители на държавни органи, потребителски и търговски организации.
Събитието беше организирано от Европейската комисия в сътрудничество с Министерството на икономиката и индустрията. „Потребителските диалози“ в държавите-членки на ЕС са инициативи, които дават възможност да се дискутира как тясното сътрудничество и партньорства на европейско и национално ниво, може да доведе до по-бързи и по-трайни резултати. Целта на тези събития е да се изслушат националните правоприлагащи органи, както и други заинтересовани страни. Темата на Потребителския диалог в България беше „Защита на потребителите в зеления преход и в цифровата ера – възможности и предизвикателства“.
Има две основни предизвикателства, които виждаме във всекидневната ни работа с потребителите, отбеляза Соня Спасова, директор на ЕПЦ България. По думите й хората не винаги успяват да намерят информация за търговеца или пък такава изобщо липсва на сайта на електронния продавач. Другият проблем е свързан с доверчивостта на хората - новото черно сега е "това го има в социалните мрежи, там видях тази реклама и съответно - поръчах". Когато нещо се види в социалната мрежа, потребителите често се доверяват, без да направят допълнителни проверки, които по правило са задължителни, за да бъдат спокойни за своите поръчки, добави тя.